top of page

HISTÓRIA MÚZEA

Gitarove Muzeum - interier 2017 7 .jpg

JEDINEČNÝ UNIKÁT

"STROJ ČASU" V SOBRANCIACH A V PIEŠŤANOCH

Gitarové múzeá v Sobranciach a Piešťanoch sú jedinečným unikátom nielen u nás, ale aj v Európe. Sú rajom pre fanúšikov gitár, hudobných nástrojov a histórie rockovej hudby. Za ich vznikom stoja Janči a Imi Ferko, otec a syn, ktorých láska k romantickým bigbeatovým rokom opantala natoľko, že za viac ako 50 rokov spoločnej zberateľskej vášne vytvorili expozíciu so stovkami gitár a tisíckami dobových predmetov.

 

GITAROVÝ KRÁĽ JANČI FERKO

Prvé múzeum v Sobranciach na Východnom Slovensku otvoril v roku 1996 Janči Ferko, ktorého prezývali aj „gitarový kráľ“ Žiaľ, tento známy hudobník, všeumelec a vizionár zomrel v roku 2009 vo veku 60 rokov.

Na počesť jeho pamiatky syn Imrich v priebehu rokov múzeum zrekonštruoval, rozšíril a zdvojnásobil počet výstavných predmetov. To dnes robí z múzea najväčšiu zbierku týchto nástrojov nielen na Slovensku, ale aj jednu z najväčších

v Európe.

 

THE BEATLES, ERIC CLAPTON, LED ZEPPELIN

Vstúpiť do priestorov Gitarového múzea

v Sobranciach a v Piešťanoch je ako ocitnúť sa

v hudobnom raji. Okrem širokého spektra gitár vystavujú aj klávesové nástroje, havajské gitary, kontrabasy, gramofóny, zbierky platní, ale aj množstvo dobovej foto a video techniky

či špionážnych zariadení  európskych tajných služieb. Nechýbajú ani unikátne kúsky a prototypy, ktoré by ste nikde inde na svete nenašli.

Objavíte tu tiež modely legendárnej značky Resonet, ktoré používalo mnoho svetoznámych hudobníkov, ako sú Beatles, Led Zeppelin či Eric Clapton.

 

Oko detského návštevníka poteší aj rozsiahla zbierka ručne vyrábaných miniatúr gitár z celého sveta. Súčasťou prehliadky je aj premietanie dokumentárnych filmov, dobové propagačné materiály a fotografie.

 

JANDA, NAGY, ELÁN, TUBLATANKA ČI COUNTRY LEGENDA

Gitarové múzeum za roky svojej existencie učarovalo aj slávnym muzikantom slovenskej

a českej hudobnej scény. Petr Janda z Olympicu,

Maťo Ďurinda z Tublatanky či Martin Husovský

z Komajoty už v minulosti prejavili nadšenie

z unikátnej myšlienky venovaním svojich obľúbených nástrojov.

Otvorenie novej rozsiahlej expozície v Piešťanoch

v roku 2022 prinieslo svojim priaznivcom novinky

aj v tejto oblasti. Do galérií totiž pribudla gitara dobro od Petra Nagyho, akustická gitara Juraja Hnilicu, basgitara Mariána Greksu či elektrické bicie Gabriela Szabóa zo skupiny ELÁN.

 

Milou novinkou je aj ručne vyrobená havajská gitara od legendy, slovenskej country skupiny Tuláci, autora megahitu „Dobré ráno, svetlo mojich očí“. Návštevníci majú možnosť uvidieť reálne nástroje,

s ktorými títo velikáni odohrali svoje najväčšie koncertné hity.

 

KOMENTOVANÉ ZÁŽITKOVÉ PREHLIADKY

Jednou z najväčších výhod Gitarového múzea

je jeho interaktívnosť. V rámci komentovanej zážitkovej prehliadky si totiž návštevníci môžu mnoho z vystavených nástrojov osobne vyskúšať.

To dáva múzeu jedinečný rozmer, ktorý ocenia najmä tí, ktorí sami hrajú na gitaru alebo iný hudobný nástroj. Múzeum zároveň vo svojich priestoroch organizuje pravidelné koncerty známych interpretov, populárne „DžemSejšn“, prednášky, workshopy a umelecké kurzy.

 

 

 

 

bottom of page